Jak być asertywny w ważnych sytuacjach?

Asertywność w powszechnej opinia rozumiana jest, jako umiejętność odmawiania i walczenia o swoje prawa. Tymczasem jest to niepełna definicja. Postawa asertywna to taka, gdy mamy prawo wyrażać nasze odmienne opinie, mamy prawo się na coś nie zgadzać i jednocześnie szanujemy odmienne opinie drugiej strony i jej również dajemy prawo do własnego zdania.

Mówiąc inaczej uważamy, że nasza odmienność jest w porządku, ale gdy spotykamy osobę, która żyje zupełnie inaczej niż my również to akceptujemy i uważamy, że jest to w porządku. Asertywność to bardzo ważna cecha przydatna w szkole, w pracy, w grupie towarzyskiej, w rodzinie i związku. Nie mają z tym problemu zwykle osoby, które były wychowywane w atmosferze wsparcia i akceptacji. Ktoś, kto ma wysoką samoocenę nie boi się odmówić innej osobie czy zwrócić jej uwagę.

Bądź asertywny!

Tymczasem w społeczeństwie jest bardzo dużo nieasertywnych osób. Nie potrafimy przykładowo upomnieć się o swoje pieniądze, które komuś pożyczyliśmy i nie wróciły one na czas. Nie potrafimy zwrócić uwagę sąsiadowi, który źle parkuje samochód i utrudnia nam życie i jednocześnie niechęć do niego stale narasta. Wreszcie tysiące młodych ludzi nie potrafi odmawiać swoim rodzicom, teściom i jeździ do nich na niedzielne obiady, chociaż w ogóle nie ma na to ochoty.

Osoba nieasertywna żyje w ciągłe frustracji i jednocześnie jest uciążliwa dla otoczenia. Ktoś, kto nie potrafi odmawiać często jest przekonany, że tylko on na tym cierpi, bo inni go wykorzystują. Tymczasem jest też druga strona medalu. Osoba nieasertywna wprowadza pewne zamieszanie i zaburzoną komunikację. Takie osoby zamiast odmówić wprost często używają wymówek robiąc drugiej stronie nadzieję. Na przykład odkładają coś, mówią zobaczymy, działają na zwłokę a ktoś na nich liczy. Na szczęście asertywności można się nauczyć. Dobrze jest zapisać się na warsztaty psychologiczne albo odbyć kilka sesji z psychologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *