O co chodzi z tą próchnicą?

Każdy marzy o "amerykańskim uśmiechu" – przy czym nie wszyscy mają świadomość zagrożeń dla zdrowia i urody, jakie niesie ze sobą próchnica. Jest to choroba społeczna, która od zarania dziejów tak dała się ludziom we znaki, że aż dziw bierze, iż jeszcze nie jest w katalogu chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Szacuje się, że w Polsce około 99% ludzi dotyka problem jej występowania wraz z towarzyszącymi jej chorobami przyzębia.

Co wywołuje próchnicę?

W jamie ustnej "lokuje się" wiele bakterii, ale tylko kilka z nich ma wpływ na stan uzębienia. Chodzi tutaj o szczepy, które podczas rozkładania cukrów produkują kwasy organiczne – przy czym wykazują dobrą tolerancję dla kwaśnego środowiska. Próchniczą "bestią" jest Streptococcus mutans – generuje ona żółty nalot, który jest niczym innym jak płytką nazębną, otwierającą wrota do próchniczych szaleństw na zębach. Choroba ta powoduje stopniowo odwapnienie i rozpad twardych tkanek zęba – jest uleczalna, ale wykazuje bardzo silne tendencje nawrotów. To nie jest tak, że raz wyleczony ząb pozostanie zdrowy do końca życia. Poza tym próchnica lubi się rozsiewać na zębach sąsiadujących. Jedyne co może pomóc w zapobieganiu jej powstawania to właściwa pielęgnacja jamy ustnej i stosowanie dobrych preparatów, najlepiej rekomendowanych w gabinetach stomatologicznych. Słuszne jest podjęcie decyzji o ostawieniu słodyczy – te mają wyjątkowo szkodliwy wpływ na zęby. Najgorsze jest jednak ich podjadanie, po którym zapomina się o umyciu zębów.

Ostatnimi czasy pojawiła się moda na naturalne metody – nie chodzi już tylko o leczenie czy kosmetykę, ale i higienę jamy ustnej. W internecie panuje istne boom na samodzielne produkowanie pasty do zębów, opartej na  naturalnych składnikach. Bazą jest olej kokosowy z zimnego tłoczenia (najlepiej organiczny), soda oczyszczona oraz olejki eteryczne – w zależności od potrzeb, zazwyczaj zastosowanie ma olejek miętowy, goździkowy lub z drzewa herbacianego. Te dwa ostatnie wykazują silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Mięta odświeża oddech.

Wyznaczanie wizyty u dentysty

Trzeba tak zorganizować swój czas, by nie przekładać wizyt w gabinecie stomatologicznym. Czas działa na korzyść próchnicy, ale nie pacjentów – może to potwierdzić każdy dentysta w Rzeszowie. Lekarze stomatolodzy zalecają częste wizyty kontrolne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>