Zmiany w moczu – co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Choroby nerek mogą każdemu z nas poważnie utrudnić życie, warto zatem uważnie śledzić wszelkie niepokojące zmiany, jakie zachodzą w naszym organizmie. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że z naszymi nerkami dzieje się coś złego?

Jeśli chcemy utrzymać swe nerki w dobrej formie i w porę wykryć wszelkie zaburzania związane z ich pracą, powinniśmy uważnie obserwować zmiany w moczu. Choć taka obserwacja nie należy do zajęć zbyt przyjemnych, można dzięki niej w porę wykryć szereg poważnych nieprawidłowości i w porę rozpocząć leczenie. Mocz może się przecież dla każdego z nas okazać źródłem wielu cennych informacji na temat naszego stanu zdrowia oraz kondycji naszych nerek. Często nie trzeba wykonywać badań w laboratoriach, by odkryć pierwsze nieprawidłowości. Im szybciej je wykryjemy, im szybciej udamy się do lekarza, tym większa szansa na to, że uda nam się pokonać chorobę.

Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Zdrowy mocz to płyn o charakterystycznej, jasnożółtej barwie. Bezwonny, wolny od osadów, jest najlepszym dowodem na to, że nasze nerki pracują w odpowiedni sposób. Ciemniejsza również barwa moczu może być niepokojącym sygnałem, choć jest ona normalnym zjawiskiem wśród osób starczych oraz tych, które prowadzą aktywny styl życia. Objawem niepokojącym staje się już obecność ciemnego lub jasnego osadu w moczu. Ten pierwszy może świadczyć o zaburzeniu pracy nerek, ten drugi – o obecności kamienia w pęcherzu moczowym.

Czerwone zabarwienie moczu może być z kolei symptomem stanu zapalnego, z kolei zabarwienie żółtawe może świadczyć o obecności żółci. Objawem rozwijającego się stanu zapalnego może być też obecność ropy w moczu. Symptomem, którego nie można lekceważyć, jest pojawienie się krwi w moczu. Zazwyczaj krew świadczy o stanie zapalnym nerek lub pęcherza, jednak jej pojawienie się może być symptomem znacznie poważniejszych problemów. Bez wątpienia jest to jeden z tych objawów, których nie można ignorować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *